Blog

V dnešnom divokom stavebnom boome je okolo nás (pri)veľa nových domov na predaj, na internete je ďalšie kvantum inzercie, čo všetko je dnes možné kúpiť...

Lenže kupovať dom s pozemkom nie je ako kupovať auto – to si väčšina ľudí môže kúpiť niekoľkokrát za život od známych a osvedčených výrobcov. Vlastný dom so strechou si ľudia kupujú väčšinou iba raz a na celý život, preto sa oplatí byť zvedavý, dôsledný  a najmä opatrný.

Často býva najdôležitejším kritériom cena, čo je prirodzené nielen u nás, ale i v Rakúsku či v Anglicku. Cena je však len jeden z dôležitých parametrov domu, vonkoncom nie jediný. Najmä v prípadoch, keď  je cena naozaj „super nízka“, je riziko budúcich problémov „super vysoké“...

Dnes sa zdá, že už snáď každý je developerom a stavia rodinné domy – ešte horšie však je vidieť, ako sa stavia a kto sú dnešní majstri. Na stavbách často pracujú stavební „odborníci“, ktorí ešte včera robili v poľnohospodárstve alebo vo fabrike. Ich hodinová odmena je žalostne nízka a často v „keši“, takže aj kvalita ich práce bude na tom podobne. Keďže sa však väčšina veci na stavbe zakryje, budúce problémy sa len ťažko odhaľujú a reklamujú včas. Ak je vôbec komu, pretože developer sa po rýchlom predaji často „stratí“ a začne fungovať odznova o ulicu vedľa...

Aby sme teda mohli mat radosť z nového domu a vyhli sa možným problémom v budúcnosti, oplatí sa zamyslieť sa nad viacerými „maličkosťami“:

 1.Kto je náš predávajúci? Je to seriózna firma, ktorá ma skúsenosti, históriu, referencie? Platí dane, dosahuje výnosy a zisky, nemá platobné rozkazy, exekúcie? Takéto informácie sa poľahky nájdu napríklad na FinState (https://finstat.sk/ ).

Alebo je predávajúci nejaká privátna osoba, ktorá je majiteľom, stavebníkom, zhotoviteľom aj stavebným dozorom v jednej osobe? Ešte horšie, ak ju zastupuje niekto ďalší, pripadne ak sú majitelia viacerí...

Predávajúci má byť našim partnerom nielen počas predaja, kým sa nezaplatí za dom a neprevedie sa na katastri. Aj neskôr v budúcnosti sa totiž môžu objaviť veci, ktoré bude treba riešiť – niekedy len menšia reklamácia, inokedy napríklad nejaká prístavba alebo nový záhradný domček.

Základným princípom je preto mať dôveryhodného a profesionálneho partnera, ktorý je skúsený a ktorému záleží na vlastnej reputácii a zákazníkoch.

2.Aká je projektová dokumentácia k stavbe? Kvalitný, praktický a príťažlivý dom sa dá postaviť iba v prípade, ak aj projekt k nemu je od odborníkov a naviac je aj premyslený do detailov. Dnes sa často stretneme iba so základnou verziou projektu pre stavebné povolenie, takže pri stavaní následne chýbajú riešenia a dôležité detaily (napríklad vonkajšie žalúzie) a je plná  improvizácie (napríklad „však takto to už robím 15 rokov...“). Niektoré časti PD priam vyžadujú realizačný projekt, napríklad statika – lebo chýbajúce alebo nesprávne uložené železo vo konštrukciách sa môže preklopiť do poriadneho prúseru. Seriózny staviteľ ma kvalitný  projekt s detailami v papierovej aj digitálnej verzii a nebojí sa svojim klientom takýto projekt aj poskytnúť na preštudovanie. Veď predsa chceme vedieť, čo si ideme kúpiť, nie?

3.Aká je k stavbe fotodokumentácia? Každá jedna stavebná etapa má byť poriadne nafotená. Poriadne znamená mať primeraný počet kvalitných fotiek z viacerých uhlov, aby bolo zrejmé, čo sa nafotilo a ku ktorému miestu to patri. Fotky majú byt tiež prehľadne usporiadané do adresárov, aby bolo ľahké nájsť hocičo. Doslova. Pri predaji nového domu nesmie byť problém fotodokumentáciu ukázať a neskôr aj odovzdať.

4.Môžeme prosím vidieť Stavebný denník? Aspoň letmé nahliadnutie do SD veľa napovie o tom, ako bola stavba zorganizovaná a ako zodpovedne a odborne staviteľ k výstavbe pristupoval. Lebo obvykle kvalita vedenia SD aj zodpovedá kvalite stavby. Stavebný denník je pre mnohých len formalita a dokonca často nie je vyžadovaný ani pri kolaudácii. Zodpovedný staviteľ však pozná Stavebný zákon a vie, že SD je jeho povinnosť nielen voči úradom, ale i voči budúcemu majiteľovi.

...kúpiť nový dom dnes naozaj nie je problém – na výber sú desiatky domov, pričom  banky sa predháňajú vo financovaní „skoro za nulu“. Oveľa väčšia výzva je však nájsť a kúpiť kvalitný dom, ktorého hodnota bude v čase rásť, nie naopak. Dom, ktorý bude nielen vizuálne krásny a praktický pre jeho majiteľov, ale i perfektne vymyslený a kvalitne postavený.

WIZARDUS - creating unique living

www.wizardus.sk

+ čítaj viac autor: Miloš Masarik

Chcete vedieť, ako môže doma v obývačke vyzerať „okno do sveta“? Okno, ktoré je veľké asi ako asi 8 veľkoformátových televízorov? Okno, ktoré je vlastne iba číre sklo, bez akýchkoľvek vizuálnych prekážok či deliacich rámikov, stĺpikov a podobne?

Jedno takéto okno sme nedávno nadizajnovali a potom zrealizovali aj na našom aktuálne hotovom rodinnom dome WONDER v Alžbetinom Dvore. Ma krásnu veľkosť takmer 7,5m2 a dlhé je cez 3 metre. Začína úplne od podlahy, takže čoskoro bude vidieť aj levandule či sirôtky nasadené v záhone hneď pod oknom... A keď sa dokončí záhrada, nasadí sa trávnik, kvety a stromy, bude toto okno skoro ako kino, kde sa bude premietať kúsok našej vlastnej prírody.

Posúďte sami, či sa Vám páči alebo nie... A ak by ste ho chceli vidieť naživo, ohláste sa a urobíme prehliadku.

Váš WIZARDUS – vytvárame jedinečné bývanie...

http://www.wizardus.sk/nasa-ponuka/wonder/#ponuka

+ čítaj viac autor: Miloš Masarik

Nad čím všetkým sa nám oplatí premýšľať, keď si hľadáme miesto pre naše budúce bývanie v rodinnom dome? A vôbec, záleží na tom viac ako nad samotným domom, v ktorom budeme aj tak väčšinu času vo vnútri?  Odpoveď je jednoznačná: „Záleží, a dokonca veľmi...“

Väčšina z nás má príležitosť riešiť budúce bývanie vo vlastnom dome iba jediný raz v živote. Dôkladné a trpezlivé zvažovanie ešte pred tým, než sa pre nejaké miesto rozhodneme, je preto na mieste. Veď predsa nikto nechce (vedome) prežívať sklamanie, ktoré si často uvedomíme až oveľa neskôr, keď už väčšinou niet cesty späť. A hoci každému z nás môže vyhovovať niečo iné, niekoľko požiadaviek na naše budúce miesto pre život môže byť zásadných:

 

Dostupnosť do našich „destinácií“                       

Veľmi často sa lokalita vyberá podľa toho, ako ďaleko je od centra mesta... Trochu absurdné, ak si uvedomíme, že dnes je rozhodujúci čas, nie kilometre. Okrem toho, centrum mesta častokrát ani nie je tým miestom, kam viac či menej pravidelne chodievame. Môže to byť skôr nejaká nákupná zóna alebo blízke hory či iná príroda. Dokonca aj naša práca je často skôr mimo centra mesta, kde už nie je dostatočný priestor. Preto by sme sa mali zamerať skôr na dostupnosť na tie miesta, kde sa v našom bežnom živote pohybujeme a vyskytujeme pravidelnejšie, ideálne aj smerom do budúcnosti.

 

Základné služby - ktoré sú to a ako ďaleko?

Ako ďaleko je zastávka autobusu či vlaku? Máme tu škôlku a školu? Budú tam môcť naše deti chodiť pešo a do školy sami­? Sú okolo nás chodníky alebo musím ísť po ceste? Kde sú najbližšie potraviny? Je v rozumnej blízkosti reštaurácia? Kostol? Kaviareň? Klubovňa?

Začať bývať v novom dome je super, je s tým však spojená aj nutnosť riešiť bežné životné situácie - preto sa pri výbere miesta na bývanie pozorne rozhliadajme a premýšľajme o veciach, ktoré budú neskôr „životne“ dôležité. A to nielen pre rodičov jazdiacich na aute, ale i pre deti. Napešo, bicyklom, kolobežkou, na skejte...

 

„Ako to tam vyzerá“ alebo miestny urbanizmus

V súčasnej vlne divokej výstavby nových a nových developerských lokalít a satelitov je niekedy až zarážajúce, kde všade sa už stavia – odtrhnuté „zóny“ na okrajoch obce, niekedy dokonca úplne v roli vznikne samostatná ulica alebo skupina domov. Ešte smutnejšie je vidieť, čo všetko sa už dnes stavia a ako to vyzerá, keď na vzhľade ulice či nových domov záleží menej ako na „lacnom bývaní“.  V kvalitnej a príťažlivej lokalite existuje napríklad územný plán zóny, ktorý určuje rôzne spoločné pravidlá a tým aj budúcnosť miesta a jeho vizuálnu krásu a funkčnosť. Potom sa nemôže stať, že samostatný prízemný bungalow  sa ocitne hneď vedľa troj-poschodovej radovky, ktorá mu ukradne nielen súkromie , ale i svetlo a vzduch...  Kvalitná lokalita vznikne často vďaka harmónii jednotlivých domov v nej, ktoré sa navzájom rešpektujú a „kamarátia sa“ medzi sebou. Sú vzájomne zladené, napríklad farbami fasád, uličnými múrmi, veľkosťou a proporciami, vzájomnými odstupmi. A nájdeme tam aj zeleň a živú prírodu...

 

 Infraštruktúra lokality

Základom pre kvalitné bývanie sú všetky bežné inžinierske siete, ktoré v 21.storočí majú byť k dispozícii. Samozrejmosťou má byť nielen elektrina a mestská voda ale i verejná kanalizácia, optická prípojka, dostatočne nadimenzované komunikácie s dvomi pruhmi, so zvýraznenými a nasvetlenými prechodmi, s oddelenými chodníkmi a funkčným pouličným osvetlením. Je smutné vracať sa večer domov po nespevnenej ceste bez osvetlenia, kde chýba poriadny chodník, prípadne je zaprataný odparkovanými autami... Viaceré (nielen) nové rezidenčné lokality dnes majú aj detské ihrisko, spoločný gril či komunitné miesto pre stretávanie sa susedov, napríklad na spoločné stavanie mája alebo silvestrovskú kapustnicu.

 

Susedia, susedia, susedia...

Jeden zlý sused je za desiatich dobrých – preto má význam sa zamyslieť, akí ľudia už v danej lokalite bývajú alebo aspoň vlastnia pozemok. Informácie sa dajú poľahky pozrieť na internete (napríklad mapka.gku.sk), veľa zistíte na sociálnych sieťach, od kamarátov a ich známych. Oplatí sa tiež zaklopať susedom a jednoducho sa ich spýtať, ako sa im býva, čo by chceli zlepšiť, s čím sú (ne)spokojní. Určite sa dozviete veľa užitočných a možno i prekvapujúcich informácií!

...ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

Miloš Masarik,WIZARDUS

 
+ čítaj viac autor: Miloš Masarik

Keď si hľadáme ten správny dom na bývanie alebo si náš vysnívaný domček sami riešime, azda všetci chceme, aby bol na pohľad krásny a páčil sa (nielen) nám ale i ostatným. Niektoré domy sú na pohľad príťažlivé aj po rokoch, mnohé však po čase zovšednejú, zopár domov je nepekných hneď od začiatku – prečo to však je tak?

Jedným z dôvodov je práve fasáda domu, ktorá sa dá pri človeku prirovnať k šatám. Keď sú elegantné a sexi, radi sa pozrieme a potešíme predstavou, čo sa pod nimi skrýva.

Pekná fasáda nie je len o farebnosti omietky – určite si mnohí všimnú sýte pastelové farby, ktoré nám niekedy až vypaľujú oči. Decentnejšie farby fasády a ich prípadná kombinácia pôsobia striedmo a jemnejšie. Pekné fasády majú často na sebe elegantné doplnky - napríklad nejaký vhodný tehličkový obklad alebo dokonca veľkoformátové panely.

Všimli ste si, že so zotmením sa väčšina domov ponorí do tmy a “stratia sa”? V tme alebo prítmí sa vonku cítime trochu „čudne“, inak vnímame naše okolie, bezpečnosť, iných ľudí...

Pre nás existujú preto štyri dôvody, prečo ku príťažlivej a kvalitnej fasáde patrí aj jej osvetlenie:

1.Bezpečnosť. Nočná fasáda s primeraným osvetlením vytvára dostatok svetla okolo domu, v záhrade, prípadne až na ulicu, cestu, susediaci chodník. Môže osvetliť okolitý priestor a napomôcť v orientácii okoloidúcim ľudom, najmä pri večernej hmle alebo za dažďa. Pomôže najmä tam, kde chýba pouličné osvetlenie, prípadne je nedostatočné. Takéto osvetlenie môže ale taktiež odradiť zlodejov, ktorí nechcú byť videní a najradšej “pracujú“ za tmy či šera.

2.Krása.Osvetlená fasáda aj počas tmy s nami „rozpráva“ a ukazuje svoju krásu. Nezabúdajme, že v zime nastáva tma už okolo piatej večer, keď môže byť vonku stále veľa ľudí - našich kamarátov, susedov, detí...

3.Zanedbateľné náklady.Systém osvetlenia fasády a náklady na prevádzku vôbec nemusia byť nákladné. Na začiatku „stačí“ vopred premyslieť, kde budú fasádne svetlá umiestnené a pripraviť k nim kabeláž. Nestojí to viac ako 300 eur. Po dokončení fasády treba dokúpiť vhodné LED svietidlá, ktorých spotreba je minimálna (napríklad 4 svietidlá s výkonom 6W spotrebujú za rok cca 70kWh elektriny, čiže cca 10 eur).

4.Autonómne fungovanie.Pri dobre pripravenom riešení funguje fasádne osvetlenie samostatne a bez toho, aby sme sa oň museli starať, denne ho zapínať/vypínať... Večer pri zotmení sa osvetlenie samé zapne a ráno, pri rozvidnení, sa zase automaticky vypne. Funguje tak vďaka tzv. súmrakovému spínaču, ktorý dáva povel „zapni/vypni“ podľa intenzity vonkajšieho svetla. Táto samostatnosť sa celkom hodí napríklad počas dovolenky, keď nikto nie je v dome – osvetlenie fasády funguje naďalej aj bez prítomnosti obyvateľov domu.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

+ čítaj viac autor: Miloš Masarik

Trochu kontroverzná otázka, ktorú sme už mnohí riešili viac či menej úspešne. Bez ohľadu na to, či si hľadáte hotové bývanie v rodinnom dome alebo ho riešite koncepčne “od podlahy“,  je užitočné dobre popremýšľať nad tým, aký má náš budúci dom vlastne byť a čo od neho očakávame...

Pri rozhovoroch na túto tému sa dajú počuť rôzne naozaj zaujímavé a odborné názory ale aj úplné hlúposti, takže niekedy je ťažké zistiť, čo je vlastne správne. Napríklad:
  • Bungalov je super, lebo človek nemusí chodiť po schodoch hore-dolu...

  • Poschodový dom je veľmi drahý, lebo stavba do výšky dom veľmi predražuje...

  • Poschodový dom sa zvykne pod strechou prehrievať... A ešte aj trčí do výšky okolo susedných pozemkov

  • Bungalovy majú lepšie dispozičné riešenie priestoru, lebo všetko je pekne pokope

  • Bungalovy budú pravdepodobne lacnejšie a ich výstavba trvá kratší čas...

  • Poschodové domy dávajú viac priestoru a vyššiu kvalitu bývania...

Či chceme prízemný alebo poschodový dom je hneď na začiatku dosť zásadnou otázkou, pretože súvisí napríklad s našimi peniazmi, veľkosťou pozemku, časom na sťahovanie, našimi preferenciami, počtom členov v rodine...

Preto ani neexistuje jediná správna odpoveď – čo Vám však môže v rozhodovaní pomôcť, je zopár našich názorov a skúseností:

Ak máte ako väčšina z nás menší pozemok (napr. menej ako 600-700 m2), bude poschodový dom vhodnejší kvôli väčšiemu životnému priestoru a možnosti, ako ho kvalitne dispozične navrhnúť (napríklad aj s (dvoj)garážou, ktorá nebude na úkor obytných priestorov). Bungalovy na malých pozemkoch sú stlačené a majú menej priestoru (všetko musí byť natlačené, pozmenšované a “pri sebe“)

Bungalov je možné postaviť o trochu rýchlejšie; nebude však zásadne lacnejší, pretože naň potrebujete väčší (čiže aj drahší) pozemok a veľkú plochu strechy (jedna z najdrahších častí stavby)

Pri bungalovoch je náročnejšie vymyslieť vhodné dispozičné rozdelenie priestoru – všetko je totiž na jednej výškovej úrovni. Dá sa to dosiahnuť napríklad architektonickou štúdiou s rozdelením domu na dennú a nočnú zónu s obslužnými priestormi (technika, WC, zádverie atď ). Pri dvojpodlažných domoch býva ideálne mať súkromnú (nočnú) časť domu na poschodí.

Schody sú síce “prekážkou“ pri pohybovaní sa po dome,  ale zároveň nás oddelia od iných  častí domu (napríklad od hlučnejšej kuchyne).

Finančne sú obe alternatívy porovnateľné – rozdielne náklady potom závisia najmä od veľkosti, vnútorného štandardu, ceny pozemku, použitých stavebných materiálov (napríklad polystyrén vs minerálna vlna na fasáde)

Z hľadiska spotreby energií a prevádzkových nákladov sú oba varianty porovnateľné, náklady závisia skôr od parametrov ako je celkové zateplenie fasády, stropu aj podlahy, kvalita okien, vykurovací systém a samotné médium (plyn vs elektrina).

Tak bungalov ako i poschodový dom sa dajú vymyslieť a postaviť tak, že naň budú noví majitelia hrdí. V oboch prípadoch sa dá vytvoriť krásna architektúra, dosiahnuť špičkové energetické úspory v triede A1, navrhnúť kvalitné vnútorné členenie priestorov a mnohé ďalšie parametre, ktoré s hodnotným novým bývaním súvisia. Je však potrebné veci od začiatku riešiť koncepčne a s odborníkmi - ideálne je začať napríklad architektonickou štúdiou.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

 
+ čítaj viac autor: Miloš Masarik

Sami to dnes vidíme až príliš často: nový rodinný dom "obkľúčený" nepriehľadným betónovým plotom, vysokým asi tak 2 a pol metra. Betón je naviac smerom von surový (nepohľadový)  a za múrom je "učupený" prízemný domček...

Hoci sa pri riešení nášho vysnívaného bývania v dome venujeme rôznym ( niekedy iba zdanlivo) dôležitým otázkam, ploty okolo domu sa prekvapivo často odsúvajú "na neskôr" alebo ich riešime iba okrajovo a nekoncepčne. Je to veľká škoda, pretože výsledok na konci je potom často prekvapením a sklamaním.

Na čo by sme teda mali myslieť, kým sa pustíme do stavby nového plota?

Plot má dom a jeho okolie spájať, nie rozdeľovať. Preto by mal byť navrhnutý a postavený tak, aby umožňoval spoločnú „komunikáciu“, samozrejme v rozumnej miere. Dosiahneme to napríklad tým, že celkovú výšku plotu nastavíme na cca 1.500mm (najviac na 1.800mm), aby sme normálne mohli vidieť hornú časť hmoty domu. Samotná výplň plotu a jeho materiálové riešenie je taktiež zásadným predpokladom pekného a funkčného plotu – výborné riešenie je napríklad (polo)priehľadný metalický ťahokov, ktorý odkrýva siluety domu a zároveň podstatné zahaľuje. Ak chceme mať v niektorej časti nášho kráľovstva úplné vizuálne súkromie, môžeme to dosiahnuť krásnym a ekologickým spôsobom – vysadením zelene popri plote (napríklad popínavého vždy-zeleného brečtanu), ktorý po krátkom čase prerastie do príjemnej prírodnej bariéry.

Symetria predného (uličného) plotu.   Na pohľad príjemný a dokonalý býva uličný murovaný plot najmä v prípade, ak má správne proporcie (rozmery) jednotlivých častí. Oplatí sa najskôr kresliť, počítať a vizualizovať základné rozmery uličného plotu – jeho celkovú výšku, výšku nadmúrovky nad terénom, šírku medzi piliermi, pomer pilier vs nadmúrovka. Kvalitné riešenie tkvie v dôkladnej príprave a rozvrhnutí všetkých častí.

(Ne)vhodné materiálové riešenia.  Základnou zásadou je, aby mal nový plot dlhodobú životnosť a bol (takmer) bez-údržbový. Nezabúdajme, že plot v exteriéri je vystavený nielen dažďom a vode, ale i prudkému slnku a v zime často krutým mrazom. Preto majú byť napríklad metalické časti (výplne ale aj konštrukcie) pozinkované. Drevo ako výplň je síce (najmä na začiatku) vizuálne krásne, ale akékoľvek drevo v exteriéri bledne, mení tvarovú stálosť a vyžaduje značnú údržbu. Kvalitným riešením môžu byť aj farbené betónové tvárnice, ktoré sú štiepané (najlepšie z oboch strán) a tým pohľadovo zaujímavé. Ideálne je kombinovať dva, najviac však tri druhy materiálov a farieb, ktoré sú zladené s fasádou domu.

Pozor na detaily! Netreba zabúdať na vyriešenie “maličkostí”, ktoré nám naše úsilie o pekný plot môžu pokaziť. Patria sem napríklad vonkajšie skrine pre plyn, elektro a ich osadenie v múre; oplatí sa myslieť na vstupnú bráničku a vloženú kabeláž pre video-vrátnika a elektromagnetický zámok; nezabúdajme ani na poštovú schránku a jej ideálne zapustenie do múra; pozor aj na veľkú bránu pre autá a potrebné uloženie chráničky s kabelážou pre zrkadlá, sirénu a motor.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

+ čítaj viac autor: Miloš Masarik

Ak máte možnosť ovplyvniť svoje nové bývanie v rodinnom dome, nezabudnite sa povenovať užitočným „maličkostiam“, ktoré nestoja mnoho, ale prinesú veľa...

Fasádne svetlá. Je to zanedbateľne málo elektro-materiálu a práce navyše, ale ak premyslíte a pripravíte systém vonkajšieho osvetlenia fasády, bude Váš dom aj za tmy „žiariť“ a ukazovať svoju krásu. Pri dnešných LED žiarovkách je spotreba príjemne nízka (<40 eur ročne). Nočné osvetlenie domu má svoj význam aj z hľadiska bezpečia. Ovládanie sa dá nastaviť automaticky cez tzv.súmrakový spínač, ktorý večer svetlá zapne a ráno ich opäť vypne.

Hudba na terase a v záhrade. Stačí na to vlastne iba kábel, ktorý sa od budúcej hifi-sústavy v obývačke dotiahne počas elektro-prác aj na terasu a ukončí sa vo fasádnych audio-zásuvkách. Po zabývaní a sfunkčnení domáceho audio-systému si potom môžeme cez smart-phone alebo tablet zvoliť, že chceme naše obľúbené songy počúvať vonku na terase pri pohári vína... Z pohľadu nákladov je vstupná investícia nízka (200-300 eur), oplatí sa však riešiť počas hrubej stavby a elektroinštalačných prác.

Exteriérové žalúzie. V dnešných horúcich až tropických letách sú (takmer) nevyhnutnosťou, najmä na východnej, južnej a západnej fasáde. Celý systém tienenia je síce finančne drahší (4-5 tisíc EUR), ale dá sa rozdeliť na 2 etapy: V prípravnej etape pripravíme priestor nad otvormi, dotiahneme silový kábel a nainštalujeme metalické kastlíky pre budúce žalúzie. Stojí to cca 1.000 EUR a je to nevyhnutná príprava na etapu 2, ktorú môžeme urobiť kedykoľvek neskôr (čo však vonkoncom neplatí pre prvú etapu). V druhej etape sa už len „nacvaknú“ žalúzie a príslušenstvo a žalúzie môžu po nakonfigurovaní fungovať. Najmä pri systéme rádiového ovládania žalúzií máme krásne možnosti, ako bude systém za nás so žalúziami pracovať, dokonca aj keď sme na dovolenke.

Vonkajšie zásuvky. Aj na záhrade prekvapivo často potrebujeme zástrčku, napríklad len na elektrickú kosačku, alebo vianočné osvetlenie jedličky. Preto je treba myslieť na rozumné umiestnenie 3-4 vonkajších zásuviek, aby mohli byť prístupné na terase a popri dome. Oplatí sa mať v rezerve aj kábel pre vonkajší altánok, elektrický gril či motor ku vjazdovej bráne.

Voľné chráničky do domu. Nikdy úplne neviete, čo budete ešte neskôr potrebovať do domu dotiahnuť. Napríklad budúci kábel pre optiku či novšiu technológiu, alebo kabeláž pre závlahu a jej riadiacu jednotku... Preto je praktické nechať si pripraviť niekoľko prázdnych chráničiek, hladkých s priemerom aspoň 5cm, ktoré sa nám môžu v budúcnosti dobre hodiť.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

 
+ čítaj viac autor: Miloš Masarik

Iba jeden raz máme príležitosť rozhodnúť, kam na našom pozemku umiestnime budúci domček a na aké strany ho natočíme.  Okrem našich predstáv sa nám však do toho "miešajú" aj rôzne obmedzenia či priam príkazy, ktoré musíme rešpektovať (napríklad stavebná čiara).

Správne umiestnenie domu  je však zásadným predpokladom, aby naše budúce bývanie  mohlo byť  praktické, komfortné  a prinášalo nám skôr radosť a pohodu.

Na čo teda na začiatku dávajme pozor?

Stavebná čiara a jej „možnosti“. Na začiatku si treba uvedomiť (a najlepšie aj nakresliť), aké priestorové obmedzenia voči nášmu okoliu máme – najčastejšie to je práve stavebná čiara, ktorá výrazne zasahuje do celkového usporiadania na pozemku. Často je možné umiestniť hlavný objekt aj za stavebnú čiaru hlbšie do vnútra pozemku, prípadne napríklad garáž „predsunúť“ pred ňu a získať tým cenný priestor. Riešením však môže byť aj „odsunutie“ pôdorysu domu, pričom sa na stavebnú čiaru umiestni garáž či technický priestor spojený s domom.

Odstupy od susedných objektov a pozemkov. Najmä ak už naši susedia bývajú, budeme musieť rešpektovať napríklad 7 metrový odstup medzi domami, pokiaľ si vidíme do okien obytných miestností (sem patrí aj kuchyňa!). Minimálny 2-metrový odstup domu od hranice pozemku je často vhodný aj kvôli údržbe a normálnemu pohybu (napríklad s kosačkou). Potom však pozor na prípadné riziko požiaru a požiarne nebezpečný priestor zo susedného objektu, ktorý musí byť odborne zadefinovaný v projekte Požiarnej ochrany.

Príjazdová cesta a vstup do domu.Ideálny prístup k domu býva zo severu, pretože potom môžeme na slnečný juh umiestniť záhradu, obývačku a súkromnú časť nášho domu. Na sever sa tiež najlepšie hodia technické a obslužné priestory, ktoré nepotrebujú veľa svetla - napríklad vstupné zádverie, technická miestnosť či dokonca kúpeľňa a WC.

Prepojenie interiéru a záhrady.  Dom má byť nielen krásny a architektonicky príťažlivý, ale i praktický. Keďže veľkú časť nášho bývania trávime „na čerstvom vzduchu“, má byť aj exteriér a najmä záhrada vzájomne a logicky prepojené so samotným domom. Obývačka by mala nadväzovať na terasu, ktorá ďalej prechádza do záhrady. Na terasu môže byť vstup aj zo spálne rodičov. Jedáleň a „living-room“ by mali mať dostatočne veľké presklené plochy, cez ktoré je záhrada vizuálne spojená a tvorí našu najväčšiu izbu.

Náš základný motív pri umiestňovaní domu by malo byť  slnko a snaha priviesť jeho svetlo a teplo najmä do denných miestností domu (obývačka, jedáleň, kuchyňa) a do záhrady tak, aby sme ho mali dostatok počas celého dňa, kedy sa bude "otáčať" okolo nás (i keď sa v skutočnosti my otáčame okolo slnka).

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

+ čítaj viac autor: Miloš Masarik

Je to tak trochu alchýmia, ako sa má preriešiť vzájomné usporiadanie a natočenie obývačky, kuchyne, jedálne, izieb, kúpeľne a všetkých obslužných priestorov v budúcom dome.

Ak si nad tým však „polámeme“ hlavu na začiatku a poriadne to domyslíme, môžeme si vytvoriť kvalitné a praktické bývanie, ktoré bude v určitej rovnováhe. Oplatí sa poznať a využiť princípy slnečnej architektúry – teda zákonitosti, ako sa pohybuje slnko počas dňa aj počas celého roka. Pri premýšľaní je treba si predstaviť, do akých miestností nám bude v rôznych časoch slnko „žiariť“.  Ide teda o využitie svetla, ktoré človek k životu a zdravému bývaniu potrebuje.

Slnko totiž počas roka mení „svoje zvyklosti“ – v lete vychádza skoro ráno až na severo-východe, v zime však takmer na juhu. V zime slnko opíše len malý štvrť-kruh a skoro zapadá na juho-západe, v lete ho máme až-až do neskorého večera. Zimné slnko je nízke a príjemne teplé, kým slnko v lete je veľmi vysoko nad našimi hlavami a prekliato horúce.

Jednotlivé priestory v dome môžeme zjednodušene rozdeliť na denné, nočné a obslužné. Typické denné čiže spoločenské miestnosti sú  najmä obývačka, jedáleň, kuchyňa, terasa - teda miesta, kde sa stretávajú všetci členovia rodiny, väčšinou počas dňa. Tieto časti domu je preto vhodné mať priestranné a priestorovo dostatočne presvetlené, prepojené so záhradou, terasou,  bazénom... Keďže sa v nich zdržiavame počas dňa a potrebujeme v nich dostatok svetla, oplatí sa ich orientovať na juh až juho-východ, ojedinele na juho-západ. Vtedy dostaneme slnko a svetlo do vnútra aj v zime, keď sa objaví len na pár hodín a je nízko nad horizontom. Príliš veľa slnka počas horúceho leta možno riešiť jeho zatienením, napríklad vonkajšími žalúziami – pokiaľ však spoločenské priestory otočíme slnku „chrbtom“, nikdy už svetlo dovnútra prirodzeným spôsobom nedostaneme!

Nočné priestory sú typicky spálňa rodičov a detské izby, ktoré je vhodné orientovať buď viac na východ alebo na západ, podľa individuálnych preferencií. Dospievajúci teenager-i bývajú hore dlhšie do noci a pospia si do neskorého rána, pre nich je vhodná západná orientácia detskej izby. Dospelí rodičia často uprednostňujú ranné slnko, ktoré prichádza z východu, preto sa pre rodičovskú spálňu môže hodiť východná orientácia – večer tam už nedosvieti ani západné slnko.

 Obslužné priestory domu sú napríklad technická miestnosť, garáž, WC, schody atď. Je dobré ich mať napríklad na studený a tmavý sever, pretože v nich trávime iba málo času. Môžu sa umiestniť aj na severo-západ, nemali by však byť na najcennejšom juhu.

Princípy slnečnej architektúry využívali už starí Rimania – a pretože slnko je pre nás prirodzenou súčasťou života, oplatí sa ich poznať a rešpektovať.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

+ čítaj viac autor: Miloš Masarik

Pretože vonkajšie terasy majú byť príjemnou súčasťou nášho bývania v dome, oplatí sa o nich najskôr dôkladne premýšľať.  Lebo napríklad nikoho nebude dlho baviť sedieť v lete na rozpálenej západnej terase... 

Základné pravidlo pre dobré umiestenie terasy je založené na princípoch slnečnej architektúry a pohybe slnka počas dňa ale aj počas jednotlivých ročných období. Terasu predsa chceme využívať čo najviac počas roka, preto je dôležité mať ju dostatočne osvetlenú a „vyhrievanú“. V lete však býva často problém s jej prehrievaním, čo nám znemožňuje jej používanie.

Slnko sa v jednotlivých ročných obdobiach správa trochu inak: v lete vychádza zo severo-východu a svieti už od skorého rána najmä na východnú časť domu. Raňajky si preto môžeme vychutnať skôr na južnej terase, ktorá môže byť prekrytá napríklad „len“ markízou. Tá ešte dokáže zastaviť priamočiare ranné teplo zo slnka.

V lete je na obed slnko vysoko nad hlavami a nemilosrdne páli, takže nás pred ním najlepšie ochráni samotná stavba domu alebo nejaká robustná koštrukcia, určite už nestačí slnečník alebo iná „plachta“... Obed si preto môžeme vychutnať napríklad z východnej terasy, kam slnko už nesvieti.

Letné slnko zapadá dosť neskoro a až na ďalekom severo-západe, takže na nás páli svojimi lúčmi vlastne až do neskorého večera. Toto západné slnko spôsobuje, že terasy otočené na západ sú približne od obeda prehriate a neveľmi použiteľné.

Ako ideálna sa počas leta môže javiť severná terasa – okrem skorého rána a neskorého poobedia býva v tieni domu a teda v príjemnom chládku. Nezabúdajme však, že terasu chceme využívať podstatne dlhšie ako len v horúcom lete, a teda na ňu potrebujeme slnko aj dostať, a to najmä na jar a na jeseň. Vtedy je totiž príjemné a vzhľadom na vonkajšiu teplotu aj potrebné, aby nás na terase slnko zohrievalo. Preto si myslím, že severná terasa nie je tým najlepším riešením.

Počas jari a jesene vychádza slnko skôr na juhovýchode a zapadá na miernom juho-západe. Oslňuje teda najmä južnú terasu, naviac slnko v týchto ročných obdobiach je skôr príjemné ako horúce. Nedosvieti však vôbec na severnú terasu a takmer nezasvieti ani na východnú a na západnú terasu.

Ktorá je teda tá najlepšia terasa? Odpoveď je celkom jednoduchá – žiadna. Ani jedna terasa nedokáže fungovať „celoročne“. Jednoduchým riešením však môžu byť terasy dve: južná a východná. Južná preto, lebo ju vieme využívať najmä v prechodných obdobiach a v lete ráno a neskôr poobede. Východná terasa má zase počas leta svoj význam najmä od obeda, kedy už na ňu slnko nesvieti.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

+ čítaj viac autor: Miloš Masarik