Blog

Keď si hľadáme ten správny dom na bývanie alebo si náš vysnívaný domček sami riešime, azda všetci chceme, aby bol na pohľad krásny a páčil sa (nielen) nám ale i ostatným. Niektoré domy sú na pohľad príťažlivé aj po rokoch, mnohé však po čase zovšednejú, zopár domov je nepekných hneď od začiatku – prečo to však je tak?

Jedným z dôvodov je práve fasáda domu, ktorá sa dá pri človeku prirovnať k šatám. Keď sú elegantné a sexi, radi sa pozrieme a potešíme predstavou, čo sa pod nimi skrýva.

Pekná fasáda nie je len o farebnosti omietky – určite si mnohí všimnú sýte pastelové farby, ktoré nám niekedy až vypaľujú oči. Decentnejšie farby fasády a ich prípadná kombinácia pôsobia striedmo a jemnejšie. Pekné fasády majú často na sebe elegantné doplnky - napríklad nejaký vhodný tehličkový obklad alebo dokonca veľkoformátové panely.

Všimli ste si, že so zotmením sa väčšina domov ponorí do tmy a “stratia sa”? V tme alebo prítmí sa vonku cítime trochu „čudne“, inak vnímame naše okolie, bezpečnosť, iných ľudí...

Pre nás existujú preto štyri dôvody, prečo ku príťažlivej a kvalitnej fasáde patrí aj jej osvetlenie:

1.Bezpečnosť. Nočná fasáda s primeraným osvetlením vytvára dostatok svetla okolo domu, v záhrade, prípadne až na ulicu, cestu, susediaci chodník. Môže osvetliť okolitý priestor a napomôcť v orientácii okoloidúcim ľudom, najmä pri večernej hmle alebo za dažďa. Pomôže najmä tam, kde chýba pouličné osvetlenie, prípadne je nedostatočné. Takéto osvetlenie môže ale taktiež odradiť zlodejov, ktorí nechcú byť videní a najradšej “pracujú“ za tmy či šera.

2.Krása.Osvetlená fasáda aj počas tmy s nami „rozpráva“ a ukazuje svoju krásu. Nezabúdajme, že v zime nastáva tma už okolo piatej večer, keď môže byť vonku stále veľa ľudí - našich kamarátov, susedov, detí...

3.Zanedbateľné náklady.Systém osvetlenia fasády a náklady na prevádzku vôbec nemusia byť nákladné. Na začiatku „stačí“ vopred premyslieť, kde budú fasádne svetlá umiestnené a pripraviť k nim kabeláž. Nestojí to viac ako 300 eur. Po dokončení fasády treba dokúpiť vhodné LED svietidlá, ktorých spotreba je minimálna (napríklad 4 svietidlá s výkonom 6W spotrebujú za rok cca 70kWh elektriny, čiže cca 10 eur).

4.Autonómne fungovanie.Pri dobre pripravenom riešení funguje fasádne osvetlenie samostatne a bez toho, aby sme sa oň museli starať, denne ho zapínať/vypínať... Večer pri zotmení sa osvetlenie samé zapne a ráno, pri rozvidnení, sa zase automaticky vypne. Funguje tak vďaka tzv. súmrakovému spínaču, ktorý dáva povel „zapni/vypni“ podľa intenzity vonkajšieho svetla. Táto samostatnosť sa celkom hodí napríklad počas dovolenky, keď nikto nie je v dome – osvetlenie fasády funguje naďalej aj bez prítomnosti obyvateľov domu.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

+ čítaj viac autor: Miloš Masarik

Chcete vedieť, ako môže doma v obývačke vyzerať „okno do sveta“? Okno, ktoré je veľké asi ako asi 8 veľkoformátových televízorov? Okno, ktoré je vlastne iba číre sklo, bez akýchkoľvek vizuálnych prekážok či deliacich rámikov, stĺpikov a podobne?

Jedno takéto okno sme nedávno nadizajnovali a potom zrealizovali aj na našom aktuálne hotovom rodinnom dome WONDER v Alžbetinom Dvore. Ma krásnu veľkosť takmer 7,5m2 a dlhé je cez 3 metre. Začína úplne od podlahy, takže čoskoro bude vidieť aj levandule či sirôtky nasadené v záhone hneď pod oknom... A keď sa dokončí záhrada, nasadí sa trávnik, kvety a stromy, bude toto okno skoro ako kino, kde sa bude premietať kúsok našej vlastnej prírody.

Posúďte sami, či sa Vám páči alebo nie... A ak by ste ho chceli vidieť naživo, ohláste sa a urobíme prehliadku.

Váš WIZARDUS – vytvárame jedinečné bývanie...

http://www.wizardus.sk/nasa-ponuka/wonder/#ponuka

+ čítaj viac autor: Miloš Masarik

Nad čím všetkým sa nám oplatí premýšľať, keď si hľadáme miesto pre naše budúce bývanie v rodinnom dome? A vôbec, záleží na tom viac ako nad samotným domom, v ktorom budeme aj tak väčšinu času vo vnútri?  Odpoveď je jednoznačná: „Záleží, a dokonca veľmi...“

Väčšina z nás má príležitosť riešiť budúce bývanie vo vlastnom dome iba jediný raz v živote. Dôkladné a trpezlivé zvažovanie ešte pred tým, než sa pre nejaké miesto rozhodneme, je preto na mieste. Veď predsa nikto nechce (vedome) prežívať sklamanie, ktoré si často uvedomíme až oveľa neskôr, keď už väčšinou niet cesty späť. A hoci každému z nás môže vyhovovať niečo iné, niekoľko požiadaviek na naše budúce miesto pre život môže byť zásadných:

 

Dostupnosť do našich „destinácií“                       

Veľmi často sa lokalita vyberá podľa toho, ako ďaleko je od centra mesta... Trochu absurdné, ak si uvedomíme, že dnes je rozhodujúci čas, nie kilometre. Okrem toho, centrum mesta častokrát ani nie je tým miestom, kam viac či menej pravidelne chodievame. Môže to byť skôr nejaká nákupná zóna alebo blízke hory či iná príroda. Dokonca aj naša práca je často skôr mimo centra mesta, kde už nie je dostatočný priestor. Preto by sme sa mali zamerať skôr na dostupnosť na tie miesta, kde sa v našom bežnom živote pohybujeme a vyskytujeme pravidelnejšie, ideálne aj smerom do budúcnosti.

 

Základné služby - ktoré sú to a ako ďaleko?

Ako ďaleko je zastávka autobusu či vlaku? Máme tu škôlku a školu? Budú tam môcť naše deti chodiť pešo a do školy sami­? Sú okolo nás chodníky alebo musím ísť po ceste? Kde sú najbližšie potraviny? Je v rozumnej blízkosti reštaurácia? Kostol? Kaviareň? Klubovňa?

Začať bývať v novom dome je super, je s tým však spojená aj nutnosť riešiť bežné životné situácie - preto sa pri výbere miesta na bývanie pozorne rozhliadajme a premýšľajme o veciach, ktoré budú neskôr „životne“ dôležité. A to nielen pre rodičov jazdiacich na aute, ale i pre deti. Napešo, bicyklom, kolobežkou, na skejte...

 

„Ako to tam vyzerá“ alebo miestny urbanizmus

V súčasnej vlne divokej výstavby nových a nových developerských lokalít a satelitov je niekedy až zarážajúce, kde všade sa už stavia – odtrhnuté „zóny“ na okrajoch obce, niekedy dokonca úplne v roli vznikne samostatná ulica alebo skupina domov. Ešte smutnejšie je vidieť, čo všetko sa už dnes stavia a ako to vyzerá, keď na vzhľade ulice či nových domov záleží menej ako na „lacnom bývaní“.  V kvalitnej a príťažlivej lokalite existuje napríklad územný plán zóny, ktorý určuje rôzne spoločné pravidlá a tým aj budúcnosť miesta a jeho vizuálnu krásu a funkčnosť. Potom sa nemôže stať, že samostatný prízemný bungalow  sa ocitne hneď vedľa troj-poschodovej radovky, ktorá mu ukradne nielen súkromie , ale i svetlo a vzduch...  Kvalitná lokalita vznikne často vďaka harmónii jednotlivých domov v nej, ktoré sa navzájom rešpektujú a „kamarátia sa“ medzi sebou. Sú vzájomne zladené, napríklad farbami fasád, uličnými múrmi, veľkosťou a proporciami, vzájomnými odstupmi. A nájdeme tam aj zeleň a živú prírodu...

 

 Infraštruktúra lokality

Základom pre kvalitné bývanie sú všetky bežné inžinierske siete, ktoré v 21.storočí majú byť k dispozícii. Samozrejmosťou má byť nielen elektrina a mestská voda ale i verejná kanalizácia, optická prípojka, dostatočne nadimenzované komunikácie s dvomi pruhmi, so zvýraznenými a nasvetlenými prechodmi, s oddelenými chodníkmi a funkčným pouličným osvetlením. Je smutné vracať sa večer domov po nespevnenej ceste bez osvetlenia, kde chýba poriadny chodník, prípadne je zaprataný odparkovanými autami... Viaceré (nielen) nové rezidenčné lokality dnes majú aj detské ihrisko, spoločný gril či komunitné miesto pre stretávanie sa susedov, napríklad na spoločné stavanie mája alebo silvestrovskú kapustnicu.

 

Susedia, susedia, susedia...

Jeden zlý sused je za desiatich dobrých – preto má význam sa zamyslieť, akí ľudia už v danej lokalite bývajú alebo aspoň vlastnia pozemok. Informácie sa dajú poľahky pozrieť na internete (napríklad mapka.gku.sk), veľa zistíte na sociálnych sieťach, od kamarátov a ich známych. Oplatí sa tiež zaklopať susedom a jednoducho sa ich spýtať, ako sa im býva, čo by chceli zlepšiť, s čím sú (ne)spokojní. Určite sa dozviete veľa užitočných a možno i prekvapujúcich informácií!

...ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

Miloš Masarik,WIZARDUS

 
+ čítaj viac autor: Miloš Masarik