Aký má byť zodpovedný staviteľ?

22. mája 2018

V dnešnom divokom stavebnom boome je okolo nás (pri)veľa nových domov na predaj, na internete je ďalšie kvantum inzercie, čo všetko je dnes možné kúpiť...

Lenže kupovať dom s pozemkom nie je ako kupovať auto – to si väčšina ľudí môže kúpiť niekoľkokrát za život od známych a osvedčených výrobcov. Vlastný dom so strechou si ľudia kupujú väčšinou iba raz a na celý život, preto sa oplatí byť zvedavý, dôsledný  a najmä opatrný.

Často býva najdôležitejším kritériom cena, čo je prirodzené nielen u nás, ale i v Rakúsku či v Anglicku. Cena je však len jeden z dôležitých parametrov domu, vonkoncom nie jediný. Najmä v prípadoch, keď  je cena naozaj „super nízka“, je riziko budúcich problémov „super vysoké“...

Dnes sa zdá, že už snáď každý je developerom a stavia rodinné domy – ešte horšie však je vidieť, ako sa stavia a kto sú dnešní majstri. Na stavbách často pracujú stavební „odborníci“, ktorí ešte včera robili v poľnohospodárstve alebo vo fabrike. Ich hodinová odmena je žalostne nízka a často v „keši“, takže aj kvalita ich práce bude na tom podobne. Keďže sa však väčšina veci na stavbe zakryje, budúce problémy sa len ťažko odhaľujú a reklamujú včas. Ak je vôbec komu, pretože developer sa po rýchlom predaji často „stratí“ a začne fungovať odznova o ulicu vedľa...

Aby sme teda mohli mat radosť z nového domu a vyhli sa možným problémom v budúcnosti, oplatí sa zamyslieť sa nad viacerými „maličkosťami“:

 1.Kto je náš predávajúci? Je to seriózna firma, ktorá ma skúsenosti, históriu, referencie? Platí dane, dosahuje výnosy a zisky, nemá platobné rozkazy, exekúcie? Takéto informácie sa poľahky nájdu napríklad na FinState (https://finstat.sk/ ).

Alebo je predávajúci nejaká privátna osoba, ktorá je majiteľom, stavebníkom, zhotoviteľom aj stavebným dozorom v jednej osobe? Ešte horšie, ak ju zastupuje niekto ďalší, pripadne ak sú majitelia viacerí...

Predávajúci má byť našim partnerom nielen počas predaja, kým sa nezaplatí za dom a neprevedie sa na katastri. Aj neskôr v budúcnosti sa totiž môžu objaviť veci, ktoré bude treba riešiť – niekedy len menšia reklamácia, inokedy napríklad nejaká prístavba alebo nový záhradný domček.

Základným princípom je preto mať dôveryhodného a profesionálneho partnera, ktorý je skúsený a ktorému záleží na vlastnej reputácii a zákazníkoch.

2.Aká je projektová dokumentácia k stavbe? Kvalitný, praktický a príťažlivý dom sa dá postaviť iba v prípade, ak aj projekt k nemu je od odborníkov a naviac je aj premyslený do detailov. Dnes sa často stretneme iba so základnou verziou projektu pre stavebné povolenie, takže pri stavaní následne chýbajú riešenia a dôležité detaily (napríklad vonkajšie žalúzie) a je plná  improvizácie (napríklad „však takto to už robím 15 rokov...“). Niektoré časti PD priam vyžadujú realizačný projekt, napríklad statika – lebo chýbajúce alebo nesprávne uložené železo vo konštrukciách sa môže preklopiť do poriadneho prúseru. Seriózny staviteľ ma kvalitný  projekt s detailami v papierovej aj digitálnej verzii a nebojí sa svojim klientom takýto projekt aj poskytnúť na preštudovanie. Veď predsa chceme vedieť, čo si ideme kúpiť, nie?

3.Aká je k stavbe fotodokumentácia? Každá jedna stavebná etapa má byť poriadne nafotená. Poriadne znamená mať primeraný počet kvalitných fotiek z viacerých uhlov, aby bolo zrejmé, čo sa nafotilo a ku ktorému miestu to patri. Fotky majú byt tiež prehľadne usporiadané do adresárov, aby bolo ľahké nájsť hocičo. Doslova. Pri predaji nového domu nesmie byť problém fotodokumentáciu ukázať a neskôr aj odovzdať.

4.Môžeme prosím vidieť Stavebný denník? Aspoň letmé nahliadnutie do SD veľa napovie o tom, ako bola stavba zorganizovaná a ako zodpovedne a odborne staviteľ k výstavbe pristupoval. Lebo obvykle kvalita vedenia SD aj zodpovedá kvalite stavby. Stavebný denník je pre mnohých len formalita a dokonca často nie je vyžadovaný ani pri kolaudácii. Zodpovedný staviteľ však pozná Stavebný zákon a vie, že SD je jeho povinnosť nielen voči úradom, ale i voči budúcemu majiteľovi.

...kúpiť nový dom dnes naozaj nie je problém – na výber sú desiatky domov, pričom  banky sa predháňajú vo financovaní „skoro za nulu“. Oveľa väčšia výzva je však nájsť a kúpiť kvalitný dom, ktorého hodnota bude v čase rásť, nie naopak. Dom, ktorý bude nielen vizuálne krásny a praktický pre jeho majiteľov, ale i perfektne vymyslený a kvalitne postavený.

WIZARDUS - creating unique living

www.wizardus.sk

autor: Miloš Masarik