Je naozaj lepšie bývať v bungalove alebo radšej v poschodovom dome?

27. septembra 2017

Trochu kontroverzná otázka, ktorú sme už mnohí riešili viac či menej úspešne. Bez ohľadu na to, či si hľadáte hotové bývanie v rodinnom dome alebo ho riešite koncepčne “od podlahy“,  je užitočné dobre popremýšľať nad tým, aký má náš budúci dom vlastne byť a čo od neho očakávame...

Pri rozhovoroch na túto tému sa dajú počuť rôzne naozaj zaujímavé a odborné názory ale aj úplné hlúposti, takže niekedy je ťažké zistiť, čo je vlastne správne. Napríklad:
  • Bungalov je super, lebo človek nemusí chodiť po schodoch hore-dolu...

  • Poschodový dom je veľmi drahý, lebo stavba do výšky dom veľmi predražuje...

  • Poschodový dom sa zvykne pod strechou prehrievať... A ešte aj trčí do výšky okolo susedných pozemkov

  • Bungalovy majú lepšie dispozičné riešenie priestoru, lebo všetko je pekne pokope

  • Bungalovy budú pravdepodobne lacnejšie a ich výstavba trvá kratší čas...

  • Poschodové domy dávajú viac priestoru a vyššiu kvalitu bývania...

Či chceme prízemný alebo poschodový dom je hneď na začiatku dosť zásadnou otázkou, pretože súvisí napríklad s našimi peniazmi, veľkosťou pozemku, časom na sťahovanie, našimi preferenciami, počtom členov v rodine...

Preto ani neexistuje jediná správna odpoveď – čo Vám však môže v rozhodovaní pomôcť, je zopár našich názorov a skúseností:

Ak máte ako väčšina z nás menší pozemok (napr. menej ako 600-700 m2), bude poschodový dom vhodnejší kvôli väčšiemu životnému priestoru a možnosti, ako ho kvalitne dispozične navrhnúť (napríklad aj s (dvoj)garážou, ktorá nebude na úkor obytných priestorov). Bungalovy na malých pozemkoch sú stlačené a majú menej priestoru (všetko musí byť natlačené, pozmenšované a “pri sebe“)

Bungalov je možné postaviť o trochu rýchlejšie; nebude však zásadne lacnejší, pretože naň potrebujete väčší (čiže aj drahší) pozemok a veľkú plochu strechy (jedna z najdrahších častí stavby)

Pri bungalovoch je náročnejšie vymyslieť vhodné dispozičné rozdelenie priestoru – všetko je totiž na jednej výškovej úrovni. Dá sa to dosiahnuť napríklad architektonickou štúdiou s rozdelením domu na dennú a nočnú zónu s obslužnými priestormi (technika, WC, zádverie atď ). Pri dvojpodlažných domoch býva ideálne mať súkromnú (nočnú) časť domu na poschodí.

Schody sú síce “prekážkou“ pri pohybovaní sa po dome,  ale zároveň nás oddelia od iných  častí domu (napríklad od hlučnejšej kuchyne).

Finančne sú obe alternatívy porovnateľné – rozdielne náklady potom závisia najmä od veľkosti, vnútorného štandardu, ceny pozemku, použitých stavebných materiálov (napríklad polystyrén vs minerálna vlna na fasáde)

Z hľadiska spotreby energií a prevádzkových nákladov sú oba varianty porovnateľné, náklady závisia skôr od parametrov ako je celkové zateplenie fasády, stropu aj podlahy, kvalita okien, vykurovací systém a samotné médium (plyn vs elektrina).

Tak bungalov ako i poschodový dom sa dajú vymyslieť a postaviť tak, že naň budú noví majitelia hrdí. V oboch prípadoch sa dá vytvoriť krásna architektúra, dosiahnuť špičkové energetické úspory v triede A1, navrhnúť kvalitné vnútorné členenie priestorov a mnohé ďalšie parametre, ktoré s hodnotným novým bývaním súvisia. Je však potrebné veci od začiatku riešiť koncepčne a s odborníkmi - ideálne je začať napríklad architektonickou štúdiou.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

 
autor: Miloš Masarik