Na čo by sme mali myslieť, kým postavíme plot okolo nášho domu

2. septembra 2017

Sami to dnes vidíme až príliš často: nový rodinný dom "obkľúčený" nepriehľadným betónovým plotom, vysokým asi tak 2 a pol metra. Betón je naviac smerom von surový (nepohľadový)  a za múrom je "učupený" prízemný domček...

Hoci sa pri riešení nášho vysnívaného bývania v dome venujeme rôznym ( niekedy iba zdanlivo) dôležitým otázkam, ploty okolo domu sa prekvapivo často odsúvajú "na neskôr" alebo ich riešime iba okrajovo a nekoncepčne. Je to veľká škoda, pretože výsledok na konci je potom často prekvapením a sklamaním.

Na čo by sme teda mali myslieť, kým sa pustíme do stavby nového plota?

Plot má dom a jeho okolie spájať, nie rozdeľovať. Preto by mal byť navrhnutý a postavený tak, aby umožňoval spoločnú „komunikáciu“, samozrejme v rozumnej miere. Dosiahneme to napríklad tým, že celkovú výšku plotu nastavíme na cca 1.500mm (najviac na 1.800mm), aby sme normálne mohli vidieť hornú časť hmoty domu. Samotná výplň plotu a jeho materiálové riešenie je taktiež zásadným predpokladom pekného a funkčného plotu – výborné riešenie je napríklad (polo)priehľadný metalický ťahokov, ktorý odkrýva siluety domu a zároveň podstatné zahaľuje. Ak chceme mať v niektorej časti nášho kráľovstva úplné vizuálne súkromie, môžeme to dosiahnuť krásnym a ekologickým spôsobom – vysadením zelene popri plote (napríklad popínavého vždy-zeleného brečtanu), ktorý po krátkom čase prerastie do príjemnej prírodnej bariéry.

Symetria predného (uličného) plotu.   Na pohľad príjemný a dokonalý býva uličný murovaný plot najmä v prípade, ak má správne proporcie (rozmery) jednotlivých častí. Oplatí sa najskôr kresliť, počítať a vizualizovať základné rozmery uličného plotu – jeho celkovú výšku, výšku nadmúrovky nad terénom, šírku medzi piliermi, pomer pilier vs nadmúrovka. Kvalitné riešenie tkvie v dôkladnej príprave a rozvrhnutí všetkých častí.

(Ne)vhodné materiálové riešenia.  Základnou zásadou je, aby mal nový plot dlhodobú životnosť a bol (takmer) bez-údržbový. Nezabúdajme, že plot v exteriéri je vystavený nielen dažďom a vode, ale i prudkému slnku a v zime často krutým mrazom. Preto majú byť napríklad metalické časti (výplne ale aj konštrukcie) pozinkované. Drevo ako výplň je síce (najmä na začiatku) vizuálne krásne, ale akékoľvek drevo v exteriéri bledne, mení tvarovú stálosť a vyžaduje značnú údržbu. Kvalitným riešením môžu byť aj farbené betónové tvárnice, ktoré sú štiepané (najlepšie z oboch strán) a tým pohľadovo zaujímavé. Ideálne je kombinovať dva, najviac však tri druhy materiálov a farieb, ktoré sú zladené s fasádou domu.

Pozor na detaily! Netreba zabúdať na vyriešenie “maličkostí”, ktoré nám naše úsilie o pekný plot môžu pokaziť. Patria sem napríklad vonkajšie skrine pre plyn, elektro a ich osadenie v múre; oplatí sa myslieť na vstupnú bráničku a vloženú kabeláž pre video-vrátnika a elektromagnetický zámok; nezabúdajme ani na poštovú schránku a jej ideálne zapustenie do múra; pozor aj na veľkú bránu pre autá a potrebné uloženie chráničky s kabelážou pre zrkadlá, sirénu a motor.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

autor: Miloš Masarik