Užitočné „drobnosti“, ktoré by v novom dome nemali chýbať…

23. augusta 2017

Ak máte možnosť ovplyvniť svoje nové bývanie v rodinnom dome, nezabudnite sa povenovať užitočným „maličkostiam“, ktoré nestoja mnoho, ale prinesú veľa...

Fasádne svetlá. Je to zanedbateľne málo elektro-materiálu a práce navyše, ale ak premyslíte a pripravíte systém vonkajšieho osvetlenia fasády, bude Váš dom aj za tmy „žiariť“ a ukazovať svoju krásu. Pri dnešných LED žiarovkách je spotreba príjemne nízka (<40 eur ročne). Nočné osvetlenie domu má svoj význam aj z hľadiska bezpečia. Ovládanie sa dá nastaviť automaticky cez tzv.súmrakový spínač, ktorý večer svetlá zapne a ráno ich opäť vypne.

Hudba na terase a v záhrade. Stačí na to vlastne iba kábel, ktorý sa od budúcej hifi-sústavy v obývačke dotiahne počas elektro-prác aj na terasu a ukončí sa vo fasádnych audio-zásuvkách. Po zabývaní a sfunkčnení domáceho audio-systému si potom môžeme cez smart-phone alebo tablet zvoliť, že chceme naše obľúbené songy počúvať vonku na terase pri pohári vína... Z pohľadu nákladov je vstupná investícia nízka (200-300 eur), oplatí sa však riešiť počas hrubej stavby a elektroinštalačných prác.

Exteriérové žalúzie. V dnešných horúcich až tropických letách sú (takmer) nevyhnutnosťou, najmä na východnej, južnej a západnej fasáde. Celý systém tienenia je síce finančne drahší (4-5 tisíc EUR), ale dá sa rozdeliť na 2 etapy: V prípravnej etape pripravíme priestor nad otvormi, dotiahneme silový kábel a nainštalujeme metalické kastlíky pre budúce žalúzie. Stojí to cca 1.000 EUR a je to nevyhnutná príprava na etapu 2, ktorú môžeme urobiť kedykoľvek neskôr (čo však vonkoncom neplatí pre prvú etapu). V druhej etape sa už len „nacvaknú“ žalúzie a príslušenstvo a žalúzie môžu po nakonfigurovaní fungovať. Najmä pri systéme rádiového ovládania žalúzií máme krásne možnosti, ako bude systém za nás so žalúziami pracovať, dokonca aj keď sme na dovolenke.

Vonkajšie zásuvky. Aj na záhrade prekvapivo často potrebujeme zástrčku, napríklad len na elektrickú kosačku, alebo vianočné osvetlenie jedličky. Preto je treba myslieť na rozumné umiestnenie 3-4 vonkajších zásuviek, aby mohli byť prístupné na terase a popri dome. Oplatí sa mať v rezerve aj kábel pre vonkajší altánok, elektrický gril či motor ku vjazdovej bráne.

Voľné chráničky do domu. Nikdy úplne neviete, čo budete ešte neskôr potrebovať do domu dotiahnuť. Napríklad budúci kábel pre optiku či novšiu technológiu, alebo kabeláž pre závlahu a jej riadiacu jednotku... Preto je praktické nechať si pripraviť niekoľko prázdnych chráničiek, hladkých s priemerom aspoň 5cm, ktoré sa nám môžu v budúcnosti dobre hodiť.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

 
autor: Miloš Masarik