Čo je dôležité pre správne umiestnenie domu na pozemku

17. júla 2017

Iba jeden raz máme príležitosť rozhodnúť, kam na našom pozemku umiestnime budúci domček a na aké strany ho natočíme.  Okrem našich predstáv sa nám však do toho "miešajú" aj rôzne obmedzenia či priam príkazy, ktoré musíme rešpektovať (napríklad stavebná čiara).

Správne umiestnenie domu  je však zásadným predpokladom, aby naše budúce bývanie  mohlo byť  praktické, komfortné  a prinášalo nám skôr radosť a pohodu.

Na čo teda na začiatku dávajme pozor?

Stavebná čiara a jej „možnosti“. Na začiatku si treba uvedomiť (a najlepšie aj nakresliť), aké priestorové obmedzenia voči nášmu okoliu máme – najčastejšie to je práve stavebná čiara, ktorá výrazne zasahuje do celkového usporiadania na pozemku. Často je možné umiestniť hlavný objekt aj za stavebnú čiaru hlbšie do vnútra pozemku, prípadne napríklad garáž „predsunúť“ pred ňu a získať tým cenný priestor. Riešením však môže byť aj „odsunutie“ pôdorysu domu, pričom sa na stavebnú čiaru umiestni garáž či technický priestor spojený s domom.

Odstupy od susedných objektov a pozemkov. Najmä ak už naši susedia bývajú, budeme musieť rešpektovať napríklad 7 metrový odstup medzi domami, pokiaľ si vidíme do okien obytných miestností (sem patrí aj kuchyňa!). Minimálny 2-metrový odstup domu od hranice pozemku je často vhodný aj kvôli údržbe a normálnemu pohybu (napríklad s kosačkou). Potom však pozor na prípadné riziko požiaru a požiarne nebezpečný priestor zo susedného objektu, ktorý musí byť odborne zadefinovaný v projekte Požiarnej ochrany.

Príjazdová cesta a vstup do domu.Ideálny prístup k domu býva zo severu, pretože potom môžeme na slnečný juh umiestniť záhradu, obývačku a súkromnú časť nášho domu. Na sever sa tiež najlepšie hodia technické a obslužné priestory, ktoré nepotrebujú veľa svetla - napríklad vstupné zádverie, technická miestnosť či dokonca kúpeľňa a WC.

Prepojenie interiéru a záhrady.  Dom má byť nielen krásny a architektonicky príťažlivý, ale i praktický. Keďže veľkú časť nášho bývania trávime „na čerstvom vzduchu“, má byť aj exteriér a najmä záhrada vzájomne a logicky prepojené so samotným domom. Obývačka by mala nadväzovať na terasu, ktorá ďalej prechádza do záhrady. Na terasu môže byť vstup aj zo spálne rodičov. Jedáleň a „living-room“ by mali mať dostatočne veľké presklené plochy, cez ktoré je záhrada vizuálne spojená a tvorí našu najväčšiu izbu.

Náš základný motív pri umiestňovaní domu by malo byť  slnko a snaha priviesť jeho svetlo a teplo najmä do denných miestností domu (obývačka, jedáleň, kuchyňa) a do záhrady tak, aby sme ho mali dostatok počas celého dňa, kedy sa bude "otáčať" okolo nás (i keď sa v skutočnosti my otáčame okolo slnka).

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

autor: Miloš Masarik