Ktorá je svetová orientácia nášho domu?

15. júla 2017

Je to tak trochu alchýmia, ako sa má preriešiť vzájomné usporiadanie a natočenie obývačky, kuchyne, jedálne, izieb, kúpeľne a všetkých obslužných priestorov v budúcom dome.

Ak si nad tým však „polámeme“ hlavu na začiatku a poriadne to domyslíme, môžeme si vytvoriť kvalitné a praktické bývanie, ktoré bude v určitej rovnováhe. Oplatí sa poznať a využiť princípy slnečnej architektúry – teda zákonitosti, ako sa pohybuje slnko počas dňa aj počas celého roka. Pri premýšľaní je treba si predstaviť, do akých miestností nám bude v rôznych časoch slnko „žiariť“.  Ide teda o využitie svetla, ktoré človek k životu a zdravému bývaniu potrebuje.

Slnko totiž počas roka mení „svoje zvyklosti“ – v lete vychádza skoro ráno až na severo-východe, v zime však takmer na juhu. V zime slnko opíše len malý štvrť-kruh a skoro zapadá na juho-západe, v lete ho máme až-až do neskorého večera. Zimné slnko je nízke a príjemne teplé, kým slnko v lete je veľmi vysoko nad našimi hlavami a prekliato horúce.

Jednotlivé priestory v dome môžeme zjednodušene rozdeliť na denné, nočné a obslužné. Typické denné čiže spoločenské miestnosti sú  najmä obývačka, jedáleň, kuchyňa, terasa - teda miesta, kde sa stretávajú všetci členovia rodiny, väčšinou počas dňa. Tieto časti domu je preto vhodné mať priestranné a priestorovo dostatočne presvetlené, prepojené so záhradou, terasou,  bazénom... Keďže sa v nich zdržiavame počas dňa a potrebujeme v nich dostatok svetla, oplatí sa ich orientovať na juh až juho-východ, ojedinele na juho-západ. Vtedy dostaneme slnko a svetlo do vnútra aj v zime, keď sa objaví len na pár hodín a je nízko nad horizontom. Príliš veľa slnka počas horúceho leta možno riešiť jeho zatienením, napríklad vonkajšími žalúziami – pokiaľ však spoločenské priestory otočíme slnku „chrbtom“, nikdy už svetlo dovnútra prirodzeným spôsobom nedostaneme!

Nočné priestory sú typicky spálňa rodičov a detské izby, ktoré je vhodné orientovať buď viac na východ alebo na západ, podľa individuálnych preferencií. Dospievajúci teenager-i bývajú hore dlhšie do noci a pospia si do neskorého rána, pre nich je vhodná západná orientácia detskej izby. Dospelí rodičia často uprednostňujú ranné slnko, ktoré prichádza z východu, preto sa pre rodičovskú spálňu môže hodiť východná orientácia – večer tam už nedosvieti ani západné slnko.

 Obslužné priestory domu sú napríklad technická miestnosť, garáž, WC, schody atď. Je dobré ich mať napríklad na studený a tmavý sever, pretože v nich trávime iba málo času. Môžu sa umiestniť aj na severo-západ, nemali by však byť na najcennejšom juhu.

Princípy slnečnej architektúry využívali už starí Rimania – a pretože slnko je pre nás prirodzenou súčasťou života, oplatí sa ich poznať a rešpektovať.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

autor: Miloš Masarik