Exteriérové terasy- ktoré sú (takmer) dokonalé?

10. júla 2017

Pretože vonkajšie terasy majú byť príjemnou súčasťou nášho bývania v dome, oplatí sa o nich najskôr dôkladne premýšľať.  Lebo napríklad nikoho nebude dlho baviť sedieť v lete na rozpálenej západnej terase... 

Základné pravidlo pre dobré umiestenie terasy je založené na princípoch slnečnej architektúry a pohybe slnka počas dňa ale aj počas jednotlivých ročných období. Terasu predsa chceme využívať čo najviac počas roka, preto je dôležité mať ju dostatočne osvetlenú a „vyhrievanú“. V lete však býva často problém s jej prehrievaním, čo nám znemožňuje jej používanie.

Slnko sa v jednotlivých ročných obdobiach správa trochu inak: v lete vychádza zo severo-východu a svieti už od skorého rána najmä na východnú časť domu. Raňajky si preto môžeme vychutnať skôr na južnej terase, ktorá môže byť prekrytá napríklad „len“ markízou. Tá ešte dokáže zastaviť priamočiare ranné teplo zo slnka.

V lete je na obed slnko vysoko nad hlavami a nemilosrdne páli, takže nás pred ním najlepšie ochráni samotná stavba domu alebo nejaká robustná koštrukcia, určite už nestačí slnečník alebo iná „plachta“... Obed si preto môžeme vychutnať napríklad z východnej terasy, kam slnko už nesvieti.

Letné slnko zapadá dosť neskoro a až na ďalekom severo-západe, takže na nás páli svojimi lúčmi vlastne až do neskorého večera. Toto západné slnko spôsobuje, že terasy otočené na západ sú približne od obeda prehriate a neveľmi použiteľné.

Ako ideálna sa počas leta môže javiť severná terasa – okrem skorého rána a neskorého poobedia býva v tieni domu a teda v príjemnom chládku. Nezabúdajme však, že terasu chceme využívať podstatne dlhšie ako len v horúcom lete, a teda na ňu potrebujeme slnko aj dostať, a to najmä na jar a na jeseň. Vtedy je totiž príjemné a vzhľadom na vonkajšiu teplotu aj potrebné, aby nás na terase slnko zohrievalo. Preto si myslím, že severná terasa nie je tým najlepším riešením.

Počas jari a jesene vychádza slnko skôr na juhovýchode a zapadá na miernom juho-západe. Oslňuje teda najmä južnú terasu, naviac slnko v týchto ročných obdobiach je skôr príjemné ako horúce. Nedosvieti však vôbec na severnú terasu a takmer nezasvieti ani na východnú a na západnú terasu.

Ktorá je teda tá najlepšia terasa? Odpoveď je celkom jednoduchá – žiadna. Ani jedna terasa nedokáže fungovať „celoročne“. Jednoduchým riešením však môžu byť terasy dve: južná a východná. Južná preto, lebo ju vieme využívať najmä v prechodných obdobiach a v lete ráno a neskôr poobede. Východná terasa má zase počas leta svoj význam najmä od obeda, kedy už na ňu slnko nesvieti.

Ak sa chcete o tejto téme dozvedieť viac alebo k nej prispieť svojimi myšlienkami či skúsenosťami, budeme radi, ak nás budete kontaktovať na našom webe www.wizardus.sk

autor: Miloš Masarik